انواع دیوار شیشه ای در معماری مدرن

اگر شما هم جزو افرادی هستید که به جذابیت بصری و مُدِرنیزه فضای ساختمان خود اهمیت می‌دهید، حتماً باید در مورد استفاده از دیوارهای شیشه‌ای فکر کنید. این محصول علاوه بر زیبایی ظاهری، مزایای فراوانی مانند صرفه‌جویی در مصرف انرژی و گردش بهتر نور در محیط را برایتان به ارمغان می‌آورد. خوشبختانه مدل‌های گوناگونی از این محصول در گروه تولیدی شیکو طراحی و تولید می‌شوند تا برای افرادی با نیازها و سلیقه‌های مختلف کاربردی باشد. برخی از مدل‌های رایج دیوارهای شیشه‌ای، شامل این موارد هستند:

1) دیوار شیشه ای بدون قاب

دیوارهای شیشه‌ای بدون قاب یا فریم‌لس (Frameless) با حذف قاب‌های قابل‌مشاهده و یراق‌آلاتی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند، ظاهری یکپارچه و مینیمال به ارمغان می‌آورند. این دیوارها معمولاً در فضاهای مسکونی یا تجاری استفاده می‌شوند، شفافیت فضا را به حداکثر می‌رسانند و بر عبور جریان بی‌وقفه نور تأکیددارند. خرید دیوار شیشه ای بدون قاب برای کسانی ایده‌آل است که به دنبال یک طراحی شیک، مدرن و مینیمال هستند.

2) دیوار شیشه ای قاب دار

دیوارهای شیشه‌ای قاب‌دار (Framed) دارای چارچوبی مستحکم هستند که اغلب از موادی نظیر آلومینیوم، فولاد یا چوب ساخته می‌شود تا از پانل‌های شیشه‌ای پشتیبانی کند. این قاب‌ها باعث افزایش ایمنی و ثبات می‌شوند تا امکان ایجاد دیوارهای شیشه‌ای بزرگ‌تر و گسترده‌تر فراهم شود. دیوارهای شیشه‌ای قاب‌دار هم در فضاهای داخلی و هم در فضاهای خارجی کاربرد دارند و امکان ایجاد پیکربندی‌های گوناگون را مهیا می‌کنند. این دیوارها را می‌توان برای مطابقت با سبک‌های گوناگون معماری و طراحی ساختمان، سفارشی‌سازی کرد.

3) دیوار شیشه ای کشویی

دیوارهای شیشه‌ای کشویی متشکل از پانل‌هایی هستند که به‌صورت افقی در امتداد یک مسیر حرکت می‌کنند تا به‌سادگی فضاها را از حالت باز به بسته و بلعکس تبدیل کنند. خرید دیوار شیشه ای کشویی که برای ایجاد چیدمان‌های منعطف ایده‌آل است، برای کاربردهای مسکونی، محیط‌های اداری، هتل‌ها و… پیشنهاد می‌شود. امروزه دیوارهای شیشه‌ای برای ویلاها، تراس‌ها و بسیاری از فضاهای مسکونی استفاده می‌شوند که علاوه بر بهبود کارایی، زیبایی خیره‌کننده‌ای را به فضا می‌بخشند.

4) دیوار شیشه ای قابل تغییر

دیوارهای شیشه‌ای قابل‌تغییر (Switchable)، مجهز به فناوری الکتروکرومیک (Electrochromic) یا کریستال مایع هستند که با زدن یک کلید یا تغییر وضعیت یک سوئیچ، از شفاف به مات یا بلعکس تغییر می‌کنند. این دیوارها به بهبود حریم خصوصی کمک می‌کنند و زمانی که احتیاجی به این حریم نباشد، به حالت شفاف درمی‌آیند. خرید دیوار شیشه ای قابل‌تغییر برای دفاتر کاری، اتاق‌های کنفرانس، اتاق‌های مدیریت و فضاهای مسکونی کاربرد دارد. این دیوارها راه‌حلی پویا برای کنترل دید و میزان نور ورودی به یک فضای مشخص ارائه می‌دهند.

دیوارهای شیشه‌ای یکی از محصولات گروه تولیدی شیکو هستند که در مدل‌ها و اندازه‌های متنوعی طراحی و تولید می‌شوند. مدل‌های بیشتری از این دیوارها در دسترس هستند که پس از تماس با کارشناسان مجموعه، به‌طور کامل به شما معرفی خواهند شد.

مهم ترین عوامل تأثیرگذار بر قیمت دیوار شیشه ای

قیمت‌گذاری دیوارهای شیشه‌ای پروسه پیچیده‌ای است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. تنها پس از مشخص شدن عواملی مانند نوع شیشه، اندازه، قاب‌بندی و پیچیدگی‌های سفارشی‌سازی، امکان تعیین قیمت دقیق این محصول کاربردی وجود دارد. شما همواره باید دیوارهایی را سفارش دهید که علاوه بر مطابقت با استانداردهای طراحی و رفع نیازهایتان، با بودجه شما نیز هماهنگ باشد. در اینجا مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر هزینه دیوار شیشه ای را برایتان آورده‌ایم:

 • نوع شیشه: از شیشه‌های گوناگونی می‌توان برای ساخت دیوارهای شیشه‌ای استفاده کرد که این انتخاب به‌طور قابل‌توجهی بر هزینه‌های شما تأثیر می‌گذارد. معمولاً مدل‌های باکیفیت و تخصصی نظیر شیشه‌های دوجداره و سکوریت گران‌تر از شیشه‌های استاندارد هستند. از طرفی امکان استفاده از شیشه خم برای ساخت این دیوارها مهیاست که طبیعتاً قیمت نهایی را افزایش می‌دهد. گفتنی است که اگرچه دیوارهای باکیفیت گران‌تر هستند، اما ایمنی بالاتری دارند، عایق هستند و درنهایت باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند.
 • اندازه و ضخامت: دیگر عامل مهم تأثیرگذار بر قیمت دیوار شیشه ای، ابعاد دیوار است. پانل‌های شیشه‌ای بزرگ‌تر و شیشه‌های ضخیم‌تر به دلیل افزایش نیاز به مواد اولیه و ملاحظات ساخت بالقوه، باعث افزایش هزینه‌‎ها می‌شوند. از طرفی اندازه‌های سفارشی که تفاوت‌های زیادی با ابعاد دیوارهای شیشه‌ای رایج دارند، به افزایش هزینه‌ها دامن می‌زنند.
 • میزان سفارشی سازی: به‌طورکلی تمام دیوارهای شیشه‌ای در گروه تولیدی شیکو، به‌صورت کاملاً سفارشی طراحی و ساخته می‌شوند. دراین‌بین میزان سفارشی‌سازی و پیچیدگی‌های طرح موردنظر مشتری، بر قیمت نهایی تأثیر می‌گذارند. رنگ‌ها، بافت‌ها، الگوها، حکاکی یا چاپ دیجیتال و مواردی از این قبیل که به منحصربه‌فرد شدن طراحی دیوار شیشه ای کمک می‌کنند، طبیعتاً باعث افزایش هزینه تولید می‌شوند.
 • پیچیدگی نصب: خدمات یک تولیدی دیوارهای شیشه‌ای با ساخت دیوارها با پایان نمی‌رسد، بلکه نصب آن‌ها نیز بخش مهمی از وظایف تولیدی است. ازآنجایی‌که هزینه نصب نیز توسط مشتری پرداخت می‌شود، نمی‌توان آن را نادیده گرفت! پیچیدگی‌های فرآیند نصب بر قیمت‌گذاری تأثیر می‌گذارد. عواملی مانند شرایط محل، دسترسی‌ها، نیاز به تجهیزات تخصصی و نیاز به نیروی کار ماهر می‌توانند باعث افزایش قیمت دیوار شیشه ای شوند.
 • رعایت مقررات و استانداردها: دیوارهای شیشه‌ای بخشی از یک ساختمان هستند که جای دیوارهای آجری، گچی و سیمانی قدیمی را پُر می‌کنند. ازاین‌رو باید بر اساس استانداردها و مقررات ساخت‌وساز تولید و نصب شوند که این موارد بر مجموع هزینه‌ها تأثیر می‌گذارند. البته گفتنی است که رعایت قوانین و استانداردها باعث افزایش ایمنی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شوند که درنهایت به سود خریدار هستند.
 • هزینه یراق آلات و قاب: نوع دستگیره، قفل، لولا و قاب دیوار شیشه ای بر قیمت نهایی آن تأثیر می‌گذارند. امروزه مدل‌های متعددی از این محصولات در دسترس هستند که با انواع سلیقه‌ها و بودجه‌ها سازگاری دارند. بااین‌حال در صورت سفارشی‌سازی این اجزای مهم دیوارهای شیشه‌ای، هزینه‌های شما افزایش می‌یابند. قاب‌ها نیز معمولاً با چرب یا آلومینیوم تولید می‌شوند که هرچه دوام و جذابیت بصری بیشتری داشته باشند، طبیعتاً قیمت بالاتری هم دارند.
 • هزینه های نیروی کار: وجود نیروی کار ماهر برای ساخت دیوار شیشه ای باکیفیت، الزامی است. اگرچه استفاده از افراد متخصص و باتجربه باعث افزایش هزینه‌های تولید می‌شود، اما همچنین باعث ارتقای کیفیت محصول نهایی شده و از طرفی زمان آماده‌سازی سفارش‌ها را نیز به طرز محسوسی کاهش می‌دهد.
 • جابجایی و حمل و نقل: پانل‌ها یا دیوارهای شیشه‌ای باید با استفاده از ضربه‌گیرهای باکیفیت پوشانده و آماده ارسال شوند. همچنین ازآنجایی‌که این دیوارها ابعاد بزرگی دارند، جابه‌جایی و حمل‌ونقل آن‌ها هم باید توسط افراد متخصص انجام شوند. استفاده از نیروی کار ماهر و تجهیزات به‌روز برای تحقق این هدف، باعث افزایش قیمت فروش دیوار شیشه ای می‌شود.

خرید دیوار شیشه ای چه مزایایی دارد؟

با توجه به نوع و ضخامت شیشه، قیمت دیوارهای شیشه‌ای می‌تواند گران‌تر از دیوارهای سنتی باشد. بنابراین اطلاع از مزایای این پانل‌های شیشه‌ای جذاب، به شما کمک می‌کند که در مورد انتخاب خود مطمئن شوید و بهترین دیوار را برای فضای موردنظرتان تعبیه کنید. بهره‌مندی از نور طبیعی، باز بودن و اتصال فضاها، جاذبه‌های زیبایی‌شناسی و بهره‌وری انرژی از مزایای مهم خرید دیوار شیشه ای هستند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 • نور طبیعی: دیوارهای شیشه‌ای در مهار نور طبیعی بی‌نظیر هستند و محیط‌هایی مملو از روشنایی و گرما ایجاد می‌کنند. این ویژگی به دید بهتر افراد کمک کرده و درعین‌حال موجب افزایش رفاه و بهره‌وری آن‌ها در حین انجام فعالیت‌ها و وظایف روزانه می‌شود. دسترسی به نور خورشید باعث کاهش وابستگی به نور مصنوعی می‌شود، به صرفه‌جویی در انرژی کمک می‌کند و درنهایت موجب تقویت ارتباط با محیط طبیعی می‌شود.
 • باز بودن و اتصال: دیوارهای شیشه‌ای فارغ از محدودیت‌های دیوارها و پارتیشن‌های سنتی هستند و موجب ایجاد ارتباط کاملاً یکپارچه بین فضاها می‌شوند. این دیوارها تداوم دیداریِ بدون مانع، ارتباط بهتر و احساس وحدت را در فضاهایی نظیر خانه، دفتر کار یا محیط‌های عمومی تقویت می‌کنند. شفافیت دیوارهای شیشه‌ای، یک محیط فراگیر ایجاد می‌کند که افراد ضمن برخورداری از حریم خصوصی، گویی در کنار یکدیگر حضور دارند.
 • جذابیت زیبایی شناسی: جاذبه زیبایی‌شناسی دیوارهای شیشه‌ای، در ظاهر مدرن، تصنعی و پیچیده آن‌ها نهفته است. این دیوارها در نقش نقاط کانونی طراحی ظاهر می‌شوند و برای تکمیل زیبایی در سبک‌های مختلف معماری ایده‌آل هستند. ماهیت شیک و شفاف شیشه، ظرافت فضای داخلی و بیرونی را دوچندان کرده و محیط‌های بصری چشم‌نوازی را ایجاد می‌کند.
 • نحوه استنباط فضا: دیوارهای شیشه‌ای توانایی خیره‌کننده‌ای برای تغییر درک یا استنباط فضا دارند. اجرا دیوار شیشه ای در محیط‌های کوچک‌تر، محدودیت‌های دیداری دیوارهای سنتی را از بین برده و توهمی مثبت از وسعت و شادابی ایجاد می‌کند. این استراتژی طراحی، به‌ویژه در محیط‌های مسکونی و تجاری که بهینه‌سازی فضا و ایجاد حس باز بودن اهمیت بیشتری دارد، بسیار مفید است.
 • بهره وری انرژی: فناوری‌های مدرنی که در تولید شیشه‌ها استفاده می‌شوند، به طرز قابل‌توجهی صرفه‌جویی در مصرف انرژی‌هایی نظیر برق و گاز را به همراه دارند. دراین‌بین می‌توان به شیشه‌های دوجداره، سه‌جداره، سکوریت و لمینت اشاره کرد که علاوه بر استحکام بالا، عایق‌های صوت و حرارت نیز هستند. این شیشه‌ها به کاهش انتقال حرارت کمک می‌کنند تا در فصل‌های گرم و سرد سال، به انرژی کمتری جهت ایجاد دمای مطبوع نیاز باشد.
 • انعطاف پذیری و سازگاری: دیوارهای شیشه‌ای تجسم واضحی از سازگاری هستند و به فضاها کمک می‌کنند که بدون مشکل و متناسب با نیازهای در حال تغییر، مجدداً پیکربندی شوند. انعطاف‌پذیری ذاتی دیوار شیشه ای تضمین می‌کند که بدون به خطر افتادن مزایایی نظیر شفافیت و باز بودن، محیط‌ها به شکل‌های مختلفی تقسیم‌بندی شوند. این سازگاری دیوارهای شیشه‌ای با ماهیت پویای فضاهای زندگی و کار مدرن، مطابقت دارد.
 • دوام بالا و نگهداری آسان: شیشه‌های باکیفیت در برابر سایش، ضربه و سایر عوامل محیطی، مقاومت بالایی دارند. در کنار این مزیت، تمیز کردن و نگهداری سطوح شیشه‌ای آسان است و در مقایسه با دیوارهای سنتی، به تلاش بسیار کمتری احتیاج دارد. در صورت خرید دیوارهای شیشه‌ای باکیفیت برای محیط کار یا زندگی، برای سال‌های طولانی می‌توانید بدون هیچ مشکل و هزینه اضافی از وجود آن‌ها بهره ببرید.
 • ایمنی پیشرفته: ویژگی‌های ایمنی دیوارهای شیشه‌ای، به‌ویژه مدل‌هایی که با شیشه‌های سکوریت و چندجداره ساخته‌شده‌اند، به رفاه افراد کمک می‌کنند. این نوع شیشه‌ها خطر شکستگی را به حداقل می‌رسانند و در موارد نادر شکستگی، آسیب‌های احتمالی را به‌شدت کاهش می‌دهند. ازآنجایی‌که دیوارهای شیشه‌ای باعث ارتقای جذابیت بصری طراحی‌های مدرن و معاصر می‌شوند، گروه‌های تولید معتبر نظیر شیکو، بر افزایش ایمنی این محصول کاربردی تأکیددارند.

خرید دیوار شیشه ای سفارشی از گروه تولیدی شیکو

مجموعه شیکو با بیشتر از 12 سال سابقه طراحی، ساخت و اجرای دیوارهای شیشه‌ای برای محیط‌های مسکونی، تجاری و اداری، تضمین می‌کند که پروژه‌های شما را در کوتاه‌ترین زمان با بالاترین کیفیت و نازل‌ترین قیمت انجام دهد. استفاده از شیشه‌های مرغوب و مستحکم نظیر سکوریت و لمینت، به‌کارگیری طراحان و نیروهای فنی ماهر، استفاده از بهترین تجهیزات و ارائه ایده‌های خلاقانه از مزایای خرید دیوارهای شیشه‌ای از شیکو هستند. همچنین دیوارهای شیشه ای با شیشه خم  بصورت منحنی نیز قابلیت تولید را دارند.

فرآیند ثبت سفارش و خرید دیوار شیشه ای از مجموعه ما بسیار آسان است و با ارائه یک مشاوره تخصصی به‌صورت تلفنی یا حضوری آغاز می‌شود. پس‌ازآن، طراحان شیکو طرح‌‌ها یا ماکت‌هایی را آماده می‌کنند تا ایده شما به فرم یک محصول حقیقی و کاربردی دیده شود. پس از تأیید نهایی طرح، دیوارهای شیشه‌ای وارد مرحله ساخت می‌شوند. شایان‌ذکر است که شما می‌توانید ویژگی‌های ظاهری نظیر طرح و رنگ، ابعاد، ضخامت و حتی نوع شیشه را بر اساس نیاز و بودجه خود سفارشی‌سازی کنید. گروه تولیدی شیکو بهترین شرایط جهت خرید و ثبت سفارش دیوار شیشه ای را برای شما مهیا کرده تا جذابیت ظاهری و کارایی فضای خود به‌سادگی ارتقا دهید.