نرده شیشه ای راه پله یکی از زیباترین المان‌های معماری کنونی است. ترکیب راه‌پله‌های صاف و مارپیچ با نرده شیشه ای، ظاهری بسیار مدرن و شکیل را می‌سازد. این نرده‌های شیشه ای با سبک‌ها و سیستم‌های اجرایی مختلفی که وجود دارد، علاوه بر ایمن‌سازی فضای راه‌پله، جلوه بصری متمایز و خیره‌کننده‌ای را به‌دنبال خواهد داشت.

در ابتدا نرده شیشه ای فیکس پوینت و سپس نرده شیشه ای اسپیگات از محبوبیت خاصی در بین روش‌های نصب نرده شیشه ای راه پله برخوردار هستند. مدل اکسپوز و دفنی بیشتر در مواقعی که سطوح نصب نرده تراز، صاف و بدون خمیدگی باشد به‌کار گرفته می‌شوند.

هرچند مدل‌هایی نظیر نرده شیشه ای اسکوئر لاین، سیستم هیبرید و سیستم هنزا نیز از دیگر روش‌های اجرایی محسوب می‌شوند، اما میزان درخواست نرده شیشه ای فیکس پوینت به مراتب بیشتر از هر روش دیگری می‌باشد.

نرده شیشه ای راه‌پله از لحاظ برطرف کردن استهلاکات نرده که شامل پوسیدگی، کنده‌شدن سطوح، پوسته پوسته شدن رنگ، تو رفتگی و برآمدگی‌ها و… است بسیار مقاوم بوده و تقریباً باید گفت درصد اصطهلاک آن 0 است! خاصیتی که متریال شیشه نسبت به چوب یا فلز دارد، موجب می‌شود هیچکدام از موارد استهلاکی نام برده شده روی آن اثر نداشته باشد.

نرده شیشه ای تنوع کاربری وسیعی دارد که یکی از آن‌ها استفاده در راه‌پله است. مسیر حرکتی در پله‌ها به دو شکل صاف و مارپیچ است. بنابراین تولید کننده نرده شیشه ای باید توانایی تولید شیشه خم و شیشه صاف به‌صورت لمینت و سکوریت را داشته باشد تا بتواند نیازها و توقعات کارفرمایان مختلفی را به درستی پاسخ بدهد.

نمونه کار نرده شیشه ای راه پله فیکس پوینت

عوامل مؤثر در قیمت نرده شیشه ای راه پله

همانطور که گفته شد نرده‌های شیشه‌ای راه‌پله‌ها با سیستم‌های مختلفی که بیشترین سفارش آن‌ها اسپیگات است، نصب و اجرایی می‌شوند. علاوه بر آن نوع شیشه و ابعاد آن از پارامترهای مهم در تعیین قیمت به شمار می‌روند. برخی از مهم‌ترین فاکتورهای تأثیرگذار بر قیمت این نرده‌ها را در زیر مشاهده می‌کنید:

مساحت حقیقی سطح شیشه

یکی از مواردی که باید به آن توجه نمود این است که برخلاف نرده شیشه ای بالکن، تراس، استخر، روف گاردن و… که اغلب دارای سطوح افقی و تراز شده‌ای جهت نصب هستند، نرده شیشه ای راه پله به‌صورت شیب‌دار نسبت به خط افق زمین نصب خواهند شد. بنابراین در این حالت شیشه‌ها از حالت مستطیل خارج خواهند شد و به شکل ذوزنقه برش داده می‌شوند.

برش ذوزنقه‌ای باعث بوجود آمدن قطعات پرت و دورریز از سطح مستطیلی شیشه می‌شود. این موضوع چون مساحت بیشتری از شیشه را نیاز دارد یک عامل تاثیرگذار مهم در قیمت است.

سیستم اجرای نرده شیشه ای راه پله

نرده‌های شیشه‌ای با سبک‌های مختلفی نصب و اجرایی می‌شوند. از مهمترین آنها می‌توان به نرد شیشه‌ای فیکس پوینت و نرده شیشه‌ای اسپیگات اشاره نمود. این دو سیستم نصب نرده به دلیل سهولت و سرعت نصب بالایی که دارند و همچنین ارزان‌تر بودن آنها، در نصب نرده شیشه‌ای راه پله بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند.

هرچند استفاده از نرده شیشه ای اکسپوز و یا حتی نرده شیشه ای دفنی هم در بعضی از پروژه‌ها امکان‌پذیر است اما تقریباً سیستم فیکس پوینت و اسپیگات حجم اکثر پروژه‌ها را در اختیار خودشان دارند. مدل‌های هنزا، اسکوئر لاین و هیبرید نیز از سبک‌های دیگر سیستم اجرای نرده شیشه ای راه پله هستند.

قیمت سیستم فیکس پوینت و سیستم اسپیگات نزدیک به هم می‌باشد و از لحاظ نوع نصب هم شباهت‌هایی به یکدیگر دارند.

کیفیت یراق‌آلات مصرفی در این دو سیستم، عامل تعیین کننده در قیمت تمام شده نرده شیشه ای راه پله است. به عنوان مثال انتخاب با کارفرماست که در یک مترطول چه تعداد از پایه‌های اسپیگات و یا چه تعداد از پایه‌های فیکس پوینت می‌خواهد استفاده نماید. بدیهی است که افزایش تعداد پایه‌ها با افزایش قیمت مواجه خواهد شد.

همینطور جنس پایه‌ها نیز از مهمترین عوامل کاهش یا افزایش قیمت می‌باشد مثلاً پایه استیل، آلومینیومی و یا پایه آهنی هر یک قیمت متفاوتی از یکدیگر دارند.

نرده شیشه ای راه پله مارپیچ با فیکس پوینت و هندریل

نوع شیشه نرده راه پله

نوع شیشه‌های مورد استفاده در نرده شیشه راه پله با قیمت تمام شده کار کاملاً مرتبط است. در مواردی‌که تردد در کنار نرده زیاد باشد جهت کسب استانداردهای ایمنی لازم باید از شیشه‌های لمینت شده استفاده کرد. همینطور در مواقعی که تردد به‌ندرت در کنار نرده‌ها وجود داشته باشد، می‌توان از نرده شیشه ای سکوریت استفاده کرد.

استفاده از نوع شیشه به کارفرما مربوط خواهد بود. ما در گروه تولیدی شیکو و در همه پروژه‌های نرده شیشه‌ای راه پله، پیشنهاد استفاده از شیشه‌های لمینت شده را می‌دهیم و امنیت جان انسان‌ها را فدای قیمت کمتر نمی‌کنیم.

در نوع شیشه‌های لمینت یا سکوریت، عامل تاثیرگذار بعدی در قیمت، ضخامت یا جان شیشه است که هر اندازه ضخامت شیشه بیشتر شود طبیعتاً قیمت نرده شیشه راه پله نیز افزایش خواهد یافت. ضخامت‌های 10 و 12 میل برای سکوریت و دولایه 6 میل و یا دولایه 8 میل که هر کدام با طلق 1.52 pvb به یکدیگر متصل می‌شوند برای لمینت کاربرد بیشتری دارند.

نرده راه پله‌ها باید ضامن ایمنی افراد در هنگام گذر از روی آنها باشند بنابراین نمی‌توان با کم کردن ارتفاع، قیمت‌ها را کاهش داد زیرا استاندارد سازمان آتش‌نشانی برای ارتفاع نرده‌های شیشه‌ای بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر است که اغلب حد وسط آن یعنی ۱۱۰ سانتی‌متری استفاده می‌شود.

ابعاد و اندازه شیشه

راه پله‌ها چون به صورت شیب‌دار نسبت به زمین قرار می‌گیرند، پنل‌های شیشه‌ای آن‌ها از حالت مستطیل خارج شده و به شکل ذوزنقه خواهند بود. این شکل از نرده‌های شیشه‌ای موجب می‌شود که دورریز کار بالا رود و این باعث هزینه بیشتر به دلیل مصرف بیشتر شیشه خواهد بود.

به همین دلیل معیار سنجش نرده‌های شیشه‌ای راه پله مترمربع نمی‌باشد و بر مبنای مترطول محاسبه می‌گردد. مقدار شیب راه پله نسبت به زمین هر چقدر تندتر باشد قیمت نیز افزایش خواهد یافت.

با توجه به موارد گفته شده از جنس و تعداد پایه‌های سیستم نصب نرده گرفته تا نوع شیشه و ضخامت آن، ابعاد و مقدار طول شیشه به‌کار رفته شده همگی از عواملی هستند که در تعیین قیمت نرده شیشه‌ای دخیل می‌باشند. در کنار این موارد باید به موقعیت نصب نرده شیشه ای، تعداد طبقات و… توجه ویژه‌ای کرد.

بنابراین نمی‌توان به یک قیمت کلی برای همه نرده‌های شیشه‌ای رسید زیرا هر پروژه شرایط خاص خود را خواهد داشت و این شرایط تعیین کننده قیمت مختص به آن پروژه است که در راستای برآوردن توقعات و نیازهای کارفرما و عمل به استانداردها و الزامات ایمنی سازمان آتش‌نشانی است.

سفارش نرده شیشه ای راه پله

برای سفارش نرده شیشه ای راه پله مهمترین عامل انتخاب یک تولیدکننده است که توانایی اجرای کامل و بدون وابستگی پروژه را دارا باشد. گروه تولیدی شیکو تنهاترین نیست! اما بدون تردید یکی از باسابقه‌ترین و متخصص‌ترین مجموعه‌های حال حاضر کشور است که پروژه‌های کوچک و بزرگ بسیاری را در سراسر کشور اجرا کرده است.

جهت سفارش نرده شیشه ای راه پله پیشنهاد می‌کنیم که در دفتر ما حاضر شوید و بخشی از کارهای ما را ببینید، سوابق اجرایی ما را بشناسید و شناخت کاملی از ما بدست آورید. در همان جلسه امکان سفارش خواهید داشت. به‌صورت تلفنی و در بستر پیام‌رسان‌ها نیز می‌توانید سفارش خود را ثبت کنید.

ما تضمین می‌دهیم که پروژه شما بدون هیچ گونه اشکال و خطایی با رعایت تمامی موارد استاندارد و دستورالعمل‌های سازمان آتش‌نشانی تولید، نصب و اجرایی خواهد شد.

سفارش نرده شیشه ای راه پله مدل اسپیگات

نحوه نصب و اجرا نرده شیشه ای راه پله

بسته به اینکه از کدام روش و سیستم جهت نصب نرده شیشه ای راه پله استفاده می‌گردد، مراحل و جزئیات نصب نیز طبیعتاً متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال نصب در دو حالت روکار و توکار انجام می‌گیرد. نوع روکار که شامل سیستم اسپیگات، اکسپوز و فیکس پوینت است و سبک توکار که به سیستم دفنی گفته می‌شود.

 

انتخاب هر یک از این روش‌ها بر شکل و ظاهر نهایی کار تأثیر می‌گذارد. پیشنهاد ما برای نصب نرده شیشه ای راه پله یکی از دو روش اسپیگات و فیکس پوینت است. علاوه بر پایه‌های نگهدارنده، نوع شیشه که خم یا صاف باشددر نصب نرده و تراز کردن لبه‌های نرده از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد.

شما می‌توانید انواع نرده شیشه ای راه پله را با روش‌های متفاوتی اجرا کنید. به این ترتیب همخوانی و ارگونومی نرده شیشه‌ ای راه پله با سایر بخش‌های ساختمان افزایش خواهد یافت.

نتیجه گیری

در این بخش در خصوص اجرای انواع نرده شیشه ای راه پله در سبک‌های مختلف مواردی را بررسی کردیم و عوامل موثر در قیمت را برشمردیم. روش‌ها و متریال مورد استفاده در نرده شیشه ای راه پله نباید با نگاه سلیقه‌ای انتخاب شوند بلکه انتخاب هرکدام با توجه به شرایط هر پروژه تعیین شده و بر آن اساس مشخص خواهد شد.

کارشناسان فروش ما در این زمینه به شما کمک می‌کنند تا با انتخاب درست و اصولی نرده متناسب با فضای موردنظر، از بهینه‌ترین روش و متریال در پروژه بهره ‌ببرید. نرده‌ها با استحکام بالا در مسیر راه‌پله نصب می‌شوند و عواملی چون زیبایی، شفافیت، ایمنی و ماندگاری طولانی مدت آن‌ها باعث شده تا جایگزینی بسیار مطلوب برای نرده‌های چوبی و فلزی باشند.