شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس چیست؟

برای ساخت یک ساختمان از مصالح مختلفی استفاده می‌شود که هر کدام از این متریال‌ها، کاربرد مختص به‌خود را دارند. شیشه را باید یکی از المان‌های مهم و کاربرد در هر بنا محسوب کرد که در بخش‌های مختلف سازه از آن استفاده می‌شود. یکی از انواع شیشه‌های پرطرفدار امروزی، شیشه رفلکس است.

شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس محصولی کاربردی است که با توجه به خاصیت بازتاب نور، از دیده شدن فضای داخلی ساختمان جلوگیری می‌کند. یک پوشش بر روی سطح شیشه رفلکس وجود دارد که سبب می‌شود تا تمامی اشعه‌های مضر خورشید گرفته شوند و هیچ گونه نور مخربی به خانه منعکس نشود. ساختار این شیشه به گونه‌ای است که در کاهش گرمای داخل آپارتمان تاثیرات زیادی دارد و به خوبی دمای را کنترل می‌کند.

روش تولید شیشه خم رفلکس

برای تولید شیشه رفلکس ابتدا شیشه در ابعاد مورد نظر برش داده می‌شود، سپس سطح شیشه را با یک لایه بسیار نازک از فلزاتی نظیر کروم، مس، آلومینیوم، طلا، نقره و نیکل می‌پوشانند. این لایه‌ سبب می‌شود تا شیشه خاصیت بازتاب شونده به‌خود گرفته و reflective شود. شیشه‌های رفلکس از درخشندگی خاصی برخوردار هستند و بر زیبایی ساختمان می‌افزایند.

نحوه تولید شیشه های رفلکس

معرفی انواع شیشه رفلکس

امروزه از انواع شیشه‌های رفلکس برای پوشش و تزئین بخش‌های مختلفی مانند پنجره، بالکن و درب‌ها استفاده می‌شود که نشان از اهمیت این محصول در صنعت ساخت ساز است. در ادامه به بررسی مدل‌های مختلف آن می‌پردازیم:

شیشه رفلکس طلایی

به جرات می‌توان گفت که شیشه رفلکس طلایی جزء زیباترین مدل‌های شیشه است که از درخشندگی و جذابیت خاصی برخوردار می‌باشد و در پروژه‌های نوساز و جدید، مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در تولید این شیشه از متریال‌های کم‌یاب شیمیایی استفاده می‌شود، این محصول به نسبت نمونه‌های مشابه، قیمت زیادتری دارد.

شیشه رفلکس آینه‌‌ای

شیشه رفلکس آینه‌‌ای از زیبایی خاصی برخوردار است و ساختار آن به گونه‌ای است که به خوبی از ورود اشعه‌های مضر خورشید به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند. استفاده از این محصول باعث می‌شود تا در طول روز، فضای داخلی منزل هیچ گونه دیدی از بیرون نداشته باشد و از ورود هر گونه آلودگی صوتی جلوگیری می‌کند. این کالا در بخش‌های گوناگونی نظیر نمای ساختمان، درب‌های ورودی و خروجی، پنجره و بالکن کاربرد دارد.

شیشه رفلکس تیتانیومی

ساختار شیشه رفلکس تیتانیومی به گونه‌ای است که درصورت استفاده درست از آن، می‌توان از روشنایی و نور آفتاب بیشترین بهره را برد و درخشندگی خاصی را در دیزاین داخلی ایجاد می‌کند. برای ساخت این کالا از دوعدد شیشه رفلکس شفاف استفاده می‌شود. در تولید این محصول از آلیاژهای با کیفیتی استفاده شده تا به بهترین شکل، بازتاب نور را تغییر داده و روشنایی زیادی را به داخل منزل منعکس کند. بیشترین کاربرد آن در مراکز روانکاوی و سازمان‌های نظامی می‌باشد.

شیشه رفلکس نقره‌ای (سیلور)

استفاده از این محصول در نمای ساختمان، زیبایی کم نظیری را خلق می‌کند و سبب می‌شود تا ظاهر سازه شیک و مدرن جلوه کند. ساختار این شیشه به گونه‌‌ای است که شباهت زیادی به آینه دارد و برخی افراد آن را با آینه اشتباه می‌‌گیرند. قیمت این کالا در مقایسه با دیگر نمونه‌های مشابه، بیشتر است.

آشنایی با انواع شیشه های رفلکس

مزایای شیشه رفلکس

امروزه در پروژه‌های ساختماتی استفاده‌های زیادی از این محصول می‌شود که این موضوع نشان دهنده‌ی ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن است. در ادامه به بررسی مزایای مهم شیشه رفلکس می‌پردازیم:

  • کاهش حرارت ایجاد شده در فضای داخلی ساختمان
  • حفظ حریم خصوصی افراد
  • جلوگیری از ورود اشعه‌های مضر خورشید به داخل ساختمان
  • عایق صوتی استاندارد
  • جلوگیری از اتلاف انرژی؛ تنظیم دمای منزل
  • تنوع رنگی زیاد
  • عدم نیاز به هزینه نگهداری
  • حمل و نقل راحت
  • نصب آسان

معایب شیشه رفلکس

یکی از معایب مهم شیشه رفلکس، دیده شدن فضای داخل خانه در شب است. در واقع ساختار این محصول به گونه‌ای است که فقط در طول روز امکان دیده شدن محیط ساختمان وجود ندارد، ولی در صورت تاریک شدن هوا، این قابلیت کارایی ندارد. این موضوع برای کسانی که حفظ حریم خصوصی برای آنها حائز اهمیت است، خوشایند نیست. در صورت استفاده از شیشه‌های رفلکس در نمای آپارتمان، هنگام شب باید پرد‌ه‌های منزل کشیده شود.

سخن پایانی

شیشه رفلکس زیبایی دوچندانی به ظاهر ساختمان می‌بخشد و سبب می‌شود تا نور با زاویه ملایمی به داخل خانه منعکس شود. این محصول به خوبی از اتلاف انرژی جلوگیری کرده و یک دمای معتدل را در منزل ایجاد می‌کند. امروزه شیشه‌های رفلکس در تنوع رنگی زیادی تولید می‌شوند که به همین دلیل، دست معماران ساختمانی برای استفاده از آن باز است.

ایمیل شما محرمانه است و منتشر نخواهد شد.