نرده‌ شیشه ‌ای اکسپوز یک انتخاب درست برای به همراه داشتن امنیت و زیبایی در محیط‌هایی مانند، تراس و بالکن، استخر، روف گاردن و… است. این نرده‌ها همچون نرده شیشه ای اسپیگات و فیکس پوینت روکار هستند. البته از لحاظ شکل ظاهری و نحوه سیستم نصب و اجرا شباهت‌های زیادی به نوع توکار یا نرده شیشه ای دفنی دارند.

البته سیستم اکسپوز برای پیاده‌سازی نرده شیشه ای راه پله کمتر به‌کار گرفته می‌شود. همانند تمامی روش‌ها و سیستم‌‌های دیگر، در سیستم نرده شیشه ای اکسپوز هم عواملی همچون انتخاب شیشه مناسب، جزئیات نصب و عوامل تاثیرگذار بر قیمت باید مورد توجه قرار گیرند. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

انتخاب شیشه مناسب برای نرده شیشه ای اکسپوز

به‌طور کلی نرده‌های شیشه ای با دو نوع شیشه سکوریت و شیشه لمینت شده اجرا می‌شوند. تفاوت این دو شیشه در ساختار تک لایه (سکوریت) و دو یا چند لایه (لمینت) بودن آن‌ها است.

نرده شیشه ای سکوریت در برابر فشار و ضربه مقاومت مطلوب‌تری نسبت به شیشه خام دارند و در صورت شکست، به قطعات بسیار کوچکی تبدیل می‌شوند (به اصطلاح پودر می‌شوند) تا از خطرات و صدمات احتمالی جلوگیری شود و در صورت شکست احتمال آسیب و صدمات به افراد تقریباً به صفر برسد.

اما شیشه های لمینت که حداقل از دو لایه شیشه تشکیل می‌شوند، بین آن‌ها رزین و یا طلق PVB قرار گرفته که طی فرآیندی موجب اتصال لایه‌ها به یکدیگر می‌شود. این شیشه‌ها بسیار مقاوم هستند و فشار بیشتری را تحمل می‌کنند و در صورت شکستن، به دلیل وجود طلق PVB فرو نمی‌ریزند. فقط شکستگی ایجاد می‌شود اما ساختار شیشه حفظ می‌گردد.

شیشه‌های لمینت شده به دلیل امنیت بالا، گران‌تر از سکوریت هستند. در مواردی همچون نرده شیشه ای بالکن و تراس، نرده شیشه ای فروشگاه‌های بزرگ، نرده دور استخر و به‌صورت کلی در جاهایی که تردد زیادتر است باید از شیشه‌های لمینت استفاده کرد.

اما در مواردی که محل گذر نیست و تردد کمتر است و بیشتر جنبه زیبایی پروژه مطرح است، می‌توان از شیشه‌های سکوریت استفاده نمود تا هزینه‌های پروژه را بهتر مدیریت کرد.

نرده شیشه ای اکسپوز یا روکار

عوامل موثر در قیمت نرده شیشه ای اکسپوز

قیمت نرده شیشه ای اکسپوز یا روکار تحت تأثیر عواملی است که ممکن است متغیر بوده و بر اساس نوع، مشخصات و شرایط مختلف تولید و نصب متفاوت باشند. در ادامه، عوامل مهمی که در قیمت نرده شیشه ای اکسپوز تأثیرگذارند، ذکر شده‌اند:

شیشه

همان‌طور که تا اینجا متوجه شده‌ایم، شیشه‌های نرده یا سکوریت هستند و یا لمینت. اگر الزامات امنیتی وجود داشته باشد باید از نوع لمینت استفاده کنیم که شیشه‌های گران و پرهزینه هستند و اگر پروژه الزامات امنیتی نداشته باشد، از نوع شیشه‌های سکوریت که ارزان‌تر از لمینت هستند، استفاده می‌شود.

یراق‌آلات و قطعات پایه نگهدارنده شیشه

پیچ و مهره‌ها، گوه‌ها، ریل و پروفیل آلومینیوم، درزگیر، نشیمن و… مواردی هستند که کیفیت آن‌ها رابطه مستقیمی با هزینه کار خواهد داشت. البته استفاده از مواد و متریال نامرغوب با درجه کیفی پایین جهت مدیریت هزینه موجب می‌شود تا در آینده نزدیک هزینه مجددی بر روی دست کافرما ایجاد گردد.

ابعاد و اندازه

اندازه‌های شیشه در قیمت تاثیرگذارند. بسته به نوع شیشه مورد استفاده، ضخامت 10 یا 12 میل برای سکوریت و 14 میل برای شیشه‌های لمینت با ساختار دو شیشه 6 میل و 1.52 میلیمتر طلق PVB یا 18 میل برای شیشه‌های لمینت با ساختار دو شیشه 8 میل و 1.52 میلیمتر طلق PVB متصور است.

ارتفاع شیشه‌ها نیز باید از استانداردهای سازمان آتش‌نشانی بهره‌مند باشد که محدوده ارتفاع 100 الی 120 سانتی‌متر توصیه شده است. البته ارتفاع 110 سانتی‌متری بیشترین کاربرد و استفاده را دارد.

میزان متر طول در نرده‌ها نیز با توجه به نیاز کارفرما و محیط محصور شدنی، طبیعتاً عامل اثرگذاری خواهد بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که ابعاد پروفیل‌ها (پایه‌های نگهدارنده شیشه) 15 سانتی‌متر و فضای خالی تا نگهدارنده (پروفیل) بعدی 30 الی 40 سانتی‌متر است.
همه این عوامل در کنار یکدیگر می‌توانند تأثیرگذار باشند و قیمت نهایی نرده شیشه ای اکسپوز یا روکار را تعیین کنند. برای دریافت قیمت دقیق و مناسب با پروژه شما، معمولاً نیاز به مشاوره با تولید کننده نرده شیشه ای است.

 

قیمت تقریبی نرده شیشه ای اکسپوز به ازای هر 1 مترمربع:

جنس پایهجنس شیشهقیمت (تومان)
پروفیل آلومینیوم با گوه، بست و…سکوریت، ضخامت 10 میل، سوپرکلیر2/000/000
پروفیل آلومینیوم با گوه، بست و…دولایه سکوریت+لمینت، ضخامت 6*6 با طلق PVB 1.52، سوپرکلیر3/000/000

سفارش نرده شیشه ای اکسپوز

جهت ثبت سفارش نرده شیشه ای اکسپوز یا روکار به یکی از 3 روش زیر اقدام نمائید:

1- حضور در دفتر ما و ثبت سفارش

2- تماس و کسب مشاوره لازم

3- ارتباط در بستر پیام‌رسان‌ها

اما در هر کدام از این سه روش بالا، پروژه شما باید مورد بازدید و بررسی کارشناسانه قرار گیرد و با حضور تیم فنی ما در محل پروژه، ابعادبرداری و ارزیابی‌های لازم صورت پذیرد.

سفارش و خرید نرده شیشه ای اکسپوز

نصب نرده شیشه ای اکسپوز

نصب این سیستم نرده شیشه ای شرایط خاص خود را خواهد داشت. نکته مهم در تراز و صاف بودن محل نصب است. همچنین تنظیمات و فاصله‌بندی‌های این نرده‌ها طبق استانداردها و اصول معینی پیش خواهد رفت. در ادامه مراحل نصب را باهم مرور می کنیم:
1. بررسی مکان نصب: ابتدا، مکان نصب باید دقیقاً بررسی شود. اندازه‌گیری دقیق ابعاد، ارتفاع، تراز بودن سطوح و مشخصات محل نصب از مراحل اصلی و مهم است.
2. آماده‌سازی سطح: سطح نصب باید صاف و پایدار باشد. اگر سطح به هر دلیلی ناصاف یا ناپایدار باشد، اصلاحات لازم باید قبل از نصب انجام شود. همچنین، موانعی که ممکن است در مسیر نصب قرار داشته باشند، باید به دقت شناسایی و حذف گردند.

3. تعیین موقعیت پایه‌ها: پایه‌های نرده که معمولاً از جنس آلومینیوم یا استیل هستند، باید با فواصل مشخصی نسبت به هم در امتداد یکدیگر مطابق با تاییدیه‌ها و استانداردهای مشخص قرار گیرند.
4. نصب پایه‌ها: پس از تعیین موقعیت پایه‌ها، پایه‌ها سوراخ‌کاری شده تا با استفاده از پیچ‌های مناسب رگلاژ و تنظیم شده و به زمین نصب شوند.

5. قراردادن قطعه نشیمن: قطعه نشیمن شیشه در انتها و در داخل پروفیل قرار می‌گیرد.

6. نصب و ثبت شیشه‌ها: شیشه‌ها داخل ریل پروفیل‌ها و روی نشیمن قرار می‌گیرند و به کمک گوه‌ها فیکس و محکم می‌شوند.
7. نصب کاور و درپوش: کاورهای دربرگیرنده اتصالات پروفیل به شیشه در هردو طرف نصب می‌شوند. همچنین درپوش‌های ابتدا و انتهایی کار نیز فیکس می‌شوند.

8. نصب پروفیل هندریل: در مرحله آخر چنانچه پروژه دارای هندریل باشد، پروفیل آن بر روی سطح بالایی شیشه جهت قرارگیری دست انسان متصل می‌گردد.

جمع بندی و نتیجه گیری

همان‌طور که متوجه شدیم، سیستم اکسپوز همانند نرده شیشه ای فیکس پوینت و اسپیگات نوع روکار به‌شمار می‌رود. برای نصب آن شرایط و الزامات ایمنی و استانداردهایی مطرح است که کافرما و پیمانکار باید جهت اجرای صحیح به آن مقید باشند. نرده شیشه ای اکسپوز، عوامل مختلفی را در تعیین قیمت خود دخیل می‌بیند. از نوع شیشه و یراق گرفته تا نصب آن.

ما در گروه تولیدی شیکو با درنظرگرفتن استانداردهای لازم، از صفر تا صد خدمات تولید و نصب نرده شیشه ای اکسپوز را به کارفرمایان گرانقدر بسیاری ارائه کرده‌ایم. جهت سفارش نرده شیشه ای و کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.